Masaż

MASAŻ – DLACZEGO WARTO SKORZYSTAĆ?

Masaż jest jedną z najstarszych dziedzin medycyny. Kiedyś był elementem rytuałów religijnych. Pierwsze wzmianki na temat masażu leczniczego ukazały się 3000 lat p.n.e.

Od XX wieku jest już w pełni rozwiniętą dziedziną ,która zjednuje na całym świecie wielu zwolenników. Wzrosło także zainteresowanie masażami orientalnymi.

Masaż jest metodą leczenia objawowego i przyczynowego we­wnętrznych i zewnętrznych objawów chorobowych oraz jest środkiem profilaktycznym w zapobieganiu im. Swoje działanie opiera na mecha­nicznym wpływaniu na tkanki. Ucisk taki powoduje lokalny wzrost temperatury skóry (nawet o 1,5 stopni C). Przez to masaż zwiększa przepływu krwi w naczyniach włosowatych skóry, dzięki czemu skóra łatwiej oczyszcza się z produktów przemiany materii.

 

Lepszy przepływ oznacza również lepsze odżywianie poszczególnych jej warstw, poza tym mechaniczne pocieranie usuwa zrogowaciały naskórek przez co otwierają się pory i skóra lepiej oddycha. Pomaga również przyspieszać procesy kostnienia. Przez poprawę warunków odżywczych chrząstek stawowych lepiej je odżywia i zapobiega procesom zwyrodnieniowym. Jeżeli chodzi o tkankę mięśniową to masaż poprawiając ukrwienie mięśnia, obniża jego napięcia, poprawia elastyczność i jędrność, zwiększa także wytrzymałość mięśnia. Poza tym masaż przyspiesza regenerację po wysiłku fizycznym poprzez eliminację kwasu mlekowego.

Rodzaje masażu:

Masaż klasyczny

Masaż relaksacyjny

Masaż izometryczny

Masaż sportowy

Drenaż limfatyczny

Masaż kijkami bambusowymi

Masaż bańkami chińskimi

Masaż gorącymi kamieniami

Masaż stemplami ziołowymi

Masaż hawajski Lomi Lomi Nui

 

Wskazania do masażu:

– stany po złamaniach kości ( po zdjęciu opatrunku gipsowego)

– zwichnięcia, stłuczenia, skręcenia,

– nerwobóle,

– przewlekłe zapalenia mięśni i stawów,

– stany przed i pooperacyjne, blizny,

– stan po wysiłku fizycznym,

– dysplazja stawu biodrowego,

– choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe i okresie podostrym i przewlekłym,

– wady wrodzone oraz zaburzenia rozwoju narządu ruchu,

– zaburzenia trofiki tkanek, przemiany materii,

– odmrożenia,

– przewlekła niewydolność krążenia,

– przewlekły nieżyt oskrzeli,

– stany po zapaleniu płuc, opłucnej, oskrzeli,

– astma oskrzelowa,

– zapalenie nerwów obwodowych,

– mózgowe porażenie dziecięce,

– przewlekłe zaparcia,

– stany po operacjach ginekologicznych,

– wzmacniane mięśni brzucha po porodzie,

– przepukliny,

 Przeciwwskazania do masażu:

gorączka, nowotwory, ostre stany zapalne, gruźlica, krwotok, men­struacja, rany, świeże urazy, choroby dermatologiczne (wypryski, stany ropne, grzybica; w wątpli­wych przypadkach konieczna jest konsultacja dermatologiczna),  jamistość rdzenia, drżącz­ka porażenna, łamliwość kości, za­palenie żył, zakrzepy, daleko zaawan­sowana miażdżyca, nie wyrów­nane wady serca, tętniaki; choroby zakaźne, bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze, świeży zawał mięśnia sercowego, uremia (mocznica – ciężkie zatrucie organizmu produktami przemiany materii, kamica nerkowa i żółciowa, choroba Bürgera III i IV stopnia, blokada (masaż przyspiesza rozchodzenie się jej po organizmie), choroba Raynauda w czasie trwania ataku skurczowego.