Masaż Tui Na

Masaż Tui Na

Masaż Tui Na jest,podobnie jak akupunktura i ziołolecznictwo, jednym z elementów tradycyjnej medycyny chińskiej. Najstarszym chińskim dziełem traktującym o medycynie, jest Nei Ching, czyli „Żółta księga cesarska o medycynie”. Kilka rozdziałów tego dzieła poświęcono masażowi. Chociaż Tui Na był praktykowany w Chinach od kilku tys. lat i nadal jest stosowany w tamtejszych szpitalach i klinikach, dopiero teraz zaczyna być znany w państwach zachodnich.

Nazwa Tui Na dobrze oddaje dynamiczną naturę systemu medycyny manualnej: słowo „Tui” oznacza popychanie, a „Na” uciskanie.

Masaż ten wpływa nie tylko na układ mięśniowy-kostny, ale działa głębiej, udrażniając kanały energetyczne, tak zwane meridiany w ciele człowieka.

Udrażnianie meridianów

Czym są meridiany?

Według medycyny chińskiej, meridiany odkryte już ponad 4000 lat temu, to kanały energetyczne spajające nasze ciało w jedną całość. Są one niewidoczne, ale przebiegają na ścieżkach nerwowych i regulują w ciele energię Qi.

Istnieje 12 głównych odmian odpowiadającym macierzystym narządom oraz wiele pomniejszych.
Główne punkty znajdują się w miejscach, które leczone są poprzez akupunkturę.  Maja związek z Yin i Yang, i do każdej z tych sił dzielących ciało na pół, przypisanych jest kilka meridianów.

Mimo, iż schematy ukazują je  na powierzchni skóry, to w rzeczywistości znajdują się one na różnej głębokości w ciele (podobnie jak drogi meridianów), przy czym głębokość ta nie jest stała i zależy od wielu czynników, np. od budowy ciała, czy choćby od pory roku. Potocznie nazywane „udrażnianie” meridianów, można stosować poprzez wspominaną wcześniej akupunkturę lub akupresurę (uciskanie, masowanie) punktów energetycznych.

Dlaczego trzeba regulować meridiany?

W obecnych czasach dla nikogo nie jest niespodzianką fakt, że zdrowie fizyczne powiązane jest ściśle ze zdrowiem psychicznym, a o oba można właśnie zadbać udając się do specjalisty zajmującego się meridianami. Energia, która staje się „zastała” prowadzi do utworzenia tak zwanych energetycznych czopów plazmy. Różnego rodzaju oddziaływanie na punkty aktywności, może ponownie uruchomić przepływ odżywczej energii i uchronić nas przed chorobą. Oto kilka przykładów, potwierdzających, dlaczego trzeba się tym zainteresować:

-działanie profilaktyczne

-zachowanie równowagi Qi, co pozwala na unikanie wcześniejszych dolegliwości

-działanie odprężające, wyciszające, uspokojenie umysłu

-pozwala na znacznie lepszą walkę ze stresem

-odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie skóry, mięśni, oraz za ruchomość stawów.

-pozwalają na prawidłowy kontakt z innymi, uodparniają na choroby

-pomaga w wydalaniu zbędnych substancji z ciała

-wzmaga produkcje mleka u kobiet karmiących, pomaga w utrzymaniu prawidłowego cyklu menstruacyjnego, dobre trawienie

-pomaga w utrzymaniu zdrowej krwi

-harmonia kanałów czyni człowieka inteligentnym, empatycznym, uspokaja umysł, pomaga w krążeniu

-gwarantuje prawidłową gospodarkę hormonalną

-daje człowiekowi dużo siły witalnej

-daje odporność organizmowi

-zwiększa płodność

-daje wewnętrzną stabilność, pozwala kontrolować nadmierną emocjonalność, stwarza zdrowemu umysłowi możliwość na podejmowanie dobrych wyborów