Japońska terapia miednicy

JAPOŃSKA TERAPIA MIEDNICY

Japońska terapia miednicy łączy w sobie elementy masażu, mobilizacji oraz manipulacji, neuromobilizację i akupresurę. Najważniejszym punktem tego rodzaju terapii jest miednica,  która według twórcy metody, prof. Masayuki Otsuki z Tokio, jest fundamentem równomiernego napięcia mięśni w całym organizmie. Założenie profesora mówi, że fundamentem układu kostnego jest miednica, zaś kręgosłup to po prostu jej filar.

Metoda ta łączy w sobie trzy formy terapii: manualną, zajmującą się przywróceniem prawidłowego ułożenia kręgosłupa, masaż Shiatsu, który rozluźnia mięśnie i poprawia przepływ krwi oraz gimnastykę bierną, gdzie wszelkie ruchy pacjenta wykonywane są przez terapeutę.  Ciekawym jest fakt, że według profesora, asymetryczne ułożenie miednicy można stwierdzić u pacjenta oglądając jego twarz oraz pozostałe części ciała, gdyż całe ciało człowieka powinno być symetryczne.

Terapia ta jest bezbolesna, można wręcz powiedzieć, że przyjemna. W zależności od stanu schorzenia, zwykle wystarcza od kilku do kilkunastu zabiegów aby poprawić kondycję miednicy. Spotkanie z terapeutą trwa zazwyczaj 40 minut, w czasie których stosowanych jest około 100 technik korekcyjnych. W przypadku dzieci, zabiegi te ograniczone czasowo są do 20 minut, a zmiany mogą nastąpić nawet po pierwszym spotkaniu. Z Wiązane jest to z tym, że wraz z wiekiem kości oraz stawy człowieka stają się mniej elastyczne i mniej podatne na ewentualne zmiany, dlatego im młodszy pacjent tym efekt może nastąpić szybciej.

Ważnym jest, aby na spotkanie z terapeutą, pacjent zakładał odpowiednie ubranie, nie krępujące ruchów, lekkie, elastyczne. Zaleca się ściąganie jakichkolwiek dodatków typu biżuteria, okulary, zegarek.

Ćwiczenia powinny być stosowane raz dziennie, a w przypadku wyjątkowo poważnych schorzeń dwa razy dziennie. Aby uzyskać pożądany efekt, powinniśmy poddawać się zabiegom nie rzadziej niż co drugi dzień. Według profesora Otsuki, regularne stosowanie tej metody zapobiega wszelkim zmianom patologicznym narządu ruchu, przez rozluźnienie mięśni i stawów, oraz manipulacje tych ostatnich. Podczas zabiegów łączone są masaż oraz kręgarstwo, stawy korygowane są poprzez mobilizacje, naciąganie oraz ucisk. Metoda pozwala zmniejszyć dolegliwości występujące przy zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz stawów, a także umożliwia leczenie niektórych typów niedowładów, czy porażeń.

Bardzo ważnym jest, aby nie przerywać zabiegów z powodu ustąpienia objawów. Należy je kontynuować aż do uzyskania pełnej elastyczności mięśni i stawów.

Terapia może leczyć wiele chorób, na przykład:

  • lumbago,
  • rwa kulszowa,
  • ból stawów biodrowych, kolan, kostek, stóp i żeber,
  • ból głowy,
  • sztywność i ból w ramionach,
  • biegunka,
  • skurcze menstruacyjne,
  • nieregularne miesiączki,
  • skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa),
  • choroby wątroby, żołądka, jelit, serca, trzustki, śledziony, nerek, pęcherza moczowego